لیست اتصالات گالوانیزه

 

اتصالات مهمترین قسمت در سیستم لوله کشی بعد از خود لوله ها می باشند که می بایست در انتخاب آنها حساسیت نشان داد و لازمه آن شناخت در مورد انواع اتصالات از لحاظ جنس، کاربرد، سایز و … می باشد. در ادامه همراه ما باشید تا به معرفی این موارد بپردازیم:

لوله به یک استوانه بلند توخالی دو سر باز با سطح مقطع دایره ای شکل اطلاق می شود. متداول ترین لوله ها که در صنایع مورد استفاده قرار میگیرد لوله های فلزی می باشد این لوله ها به خاطر استحکام بالا و مقاومت در برابر گرما از بهترین گزینه ها در فرآیند هایی که مقاومت در برابر دما مطرح است می باشد ولی با توجه به مزایایی که در مورد لوله های فلزی گفته شد این لوله ها یک عیب بزرگ دارند که آن هم آسیب پذیری در برابر رطوبت و خوردگی می باشد که باعث می شود طول عمر مفید آن به شدت کاهش پیدا کند و موجبات تعمیرات و نگه داری را زیاد کند و خسارات مالی و گاهاٌ  جانی را فراهم نماید .

با این وجود راه حل هایی برای این نواقص ارائه شده است که یکی از آنها آبکاری سطح فولاد به وسیله فلز روی طی عملیات گالوانیزاسیون می باشد.

گالوانیزاسیون فرآیندی است که طی آن لایه ای از فلز روی جهت جلوگیری از خوردگی فلزات بر روی آنها قرار می گیرد. این فرآیند نه تنها از خوردگی بلکه مقاومت آنها را در برابر فشار و تنش های مکانیکی بیشتر خواهد کرد.

امروزه این تکنولوژی در تمامی کشورها مورد استفاده قرار می گیرد و یکی از کاربردی ترین روشهای محافظت از فلزات در برابر خوردگی به حساب می آید که به دو روش عمده صورت می گیرد. روش اول گالوانیزاسیون گرم و روش دوم گالوانیزاسیون سرد

با توجه به موضوع مطلب که اتصالات لوله گالوانیزه می باشد سعی را بر این داریم که بیشتر به این موضوع بپردازیم. اتصالات جهت تغییر راستا در لوله، تغییر قطر لوله، انشعاب گیری، اتصال لوله به دستگاه های وصل کردن همچون شیرآلات و همینطور وصل کردن چندین دستگاه به یکدیگر، بستن مسیر لوله و موارد دیگر مورد استفاده می گردد.

 

از لحاظ نوع اتصال نیز تصالات به چندین روش انجام می شود همچون اتصالات جوشی، اتصالات محفظه ای، اتصالات رزوه ای، اتصالات فشاری، فلنچها و موارد دیگر که معمولاٌ برای اتصال لوله های گالوانیزه به اتصالات گالوانیزه از اتصال رزوه ای و فلنچ استفاده می شود. البته فلز گالوانیزه را می توان به وسیله جوش به یکدیگر وصل کرد ولی باید از این کار پرهیز نمود زیرا بر اثر حرارت ناشی از جوشکاری و سوختن روکش گالوانیزه دود غلیظ و سفیدی تولید می شود که محیط کار را آلوده می نماید و تنفس آن ایجاد مسمومیت می گردد و موجب آسیب دیدن دستگاه تنفسی می شود.

اندازه قطر اتصالات متناسب با قطر لوله ایست که به آن وصل می شود بعنوان مثال یک اتصال 2 مخصوص لوله 2 می باشد و ضخامت و میزان فشاری که یک نوع اتصال تحمل می کند بر اساس نوع اتصال مشخص می شود.

همانظور که گفته شد اتصالات برای تغییر قطر لوله، انشعاب گیری و موارد دیگر مورد استفاده قرار می گیرد که دارای انواع مختلفی است که در ادامه مطلب در مورد هر کدام توضیح میدهیم:

سه راهی گالوانیزه

از این وصاله سه راهی لوله جهت انشعاب گیری استفاده می شود. سه راهی شامل سه راهی قائم، سه راهی 45 درجه، سه راهی تبدیل ساده، و روپیچ توپیچ می باشد.

سه راهی قائم گالوانیزه

سه راهی قائم که سه راهی معادل نیز نامیده می شود وصاله ای است که برای گرفتن انشعاب و اتصال انشعابات فرعی مورد استفاده قرار می گیرد. این سه راهی از داخل دنده شده و برای انشعابهای با انحراف 90 درجه و هم قطر به لوله اصلی به کار می رود.

سه راهی تبدیل گالوانیزه

جهت اتصال انشعابهای فرعی با قطر های متفاوت نسبت به قطر لوله اصلی مورد استفاده قرار می گیرد. این وصاله در اندازه های تبدیلی گوناگون و به صورت دنده از داخل و روپیچ توپیچ تولید می شود.

بوشن گالوانیزه

این وصاله تماماٌ از داخل دنده شده است و به همین منظور می توان برای اتصال دو لوله یا دو وصاله که یک سر آنها از خارج دارای دنده است استفاده نمود. بوشنها شامل بوشن ساده  و بوشن روپیچ توپیچ تبدیل می باشد.

بوشن ساده گالوانیزه

یک قطعه استوانه توخالی و ریخته شده از چدن است که از داخل دنده شده است. این وصاله جهت اتصال دو لوله هم قطر و در راستای هم مورد استفاده قرار می گیرد.

قیمت اتصالات گالوانیزه

بوشن روپیچ توپیچ گالوانیزه

همانند بوشن یاده است ولی در دو سر به ترتیب از داخل و خارج دنده شده است و جهت اتصال دو قطعه که یکی از رو دیگری از داخل دنده شده باشد مورد استفاده قار می گیرد.

بوشن تبدیل گالوانیزه

این بوشن به صورت ریخته گری می باشد که قطر دو سر آن متفاوتاست و جهت اتصال دو لوله با قطر های مختلف و در راستای هم مورد استفاده قرار می گیرد.

زانویی گالوانیزه

از اتصالات زانویی برای تغییر دادن جهت لوله کشی ها به اندازه 90 درجه و یا 45 درجه استفاده می شود. زانویی ها نیز دارای انواع مختلفی می باشد.

زانویی 90 درجه گالوانیزه

این نوع زانویی که از آن به عنوان زانویی قائم نیز نام برده می شود برای تغییر دادن جهت لوله ها به اندازه 90 درجه کاربرد دارد . زانویی های قائم در دو نوع ساده و روپیچ توپیچ تولید می شوند. نوع اول این زانویی ها در قسمت داخل دنده کاری شده است و نوع دوم این زانو ها که به زانوی چپقی معروف است هم از داخل هم از خارج دارای دنده می بشد.

زانوی 45 درجه گالوانیزه

همانطور که حدس می زنید کاربرد این نوع زانو کاملاٌ شبیه به نوع 90 درجه آن است با این تفاوت که انحراف ایجاد شده توسط این نوع زانو 45 درجه می باشد. زانوی 45 درجه نیز مانند زانویی قائم داردای دو نوع می باشد که یکی تنها از داخل دنده شده است و دیگری از هر دو طرف.

جالب است بدانید معمولاٌاز زانوهای 45 درجه در مواردی استفاده می شود که احتمال گرفتگی لوله در صورت استفاده از زانوی قائم وجود داشته باشد. در این شرایط معمولاٌ از دو زانوی 45 درجه و یک مغزی جهت ایجاد انحراف دلخواه استفاده می کنند.

قیمت اتصالات گالوانیزه

زانویی تبدیل

این نوع زانویی برای اتصال قطعاتی که دارای قطرهای مختلف می باشند استفاده می شود.

فلنچ و واشر گالوانیزه

فلنچ ها صفحات مدور می باشند که برای بستن اتصالات لوله کشی اصطلاحاٌ فلنچ دار یا فلنچی به کار برده می شوند. توجه داشته باشید که برای آبندی کردن فلنچ ها لازم است از واشر استفاده کنید. هنگام بستن فلنچ اطمینان حاصل کنید که تمامی پیچ ها به یک اندازه بسته شده باشد. در غیر اینصورت ممکن است فشار وارد شده به واشر در تمامی قسمتها یکسان نباشد.

 

ممکن است بپسندید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.