نوار تفلون

نوار تفلون

تفلون نام برند و محصولی است که برای اولین بار تولید کننده آن این نام را انتخاب کرد و پس از آن در همه جا با این نام شناخته شد. در واقع در سال 1938 توسط plunkett و به طور تصادفی کشف شد. plunkett که در حال تلاش برای ساخت یک خنک کننده cfc بود . این پلیمر در سال 1941 ثبت شد و سه سال بعد با نام تجاری تفلو ثبت گردید.

از آنجایی که این پلیمر به ندرت توسط بدن انسان دفع می شود در پزشکی کاربرد دارد و می توانیم از آن در ساخت اعضای مصنوعی بدن انسان استفاده کرد. تفلون وزنی سبک با ساختار محکمی دارد. از قابلیت های تفلون ترکیب با افزودنی ها جهت افزایش سختی و دام است.

انواع تفلون های تقویت شده شامل: تفون خالص- تفلون گلاس- تفلون برنز- تفلون کربن- تفلون گرافیت می باشد.

خرید نوار تفلون

مزایای نوار تفلون چیست؟

  • مقاومت در مقابل ضربه
  • اصطکاک پایین
  • مقاومت به اشعه ی UV
  • مقاومت دی الکتریک بالا
  • عدم حساسیت به رطوبت
  • مقاومت شیمیایی بالا
  • بدون چسبندگی

 

معایب تفلون چیست؟

گاز حاصل از سوختن تفلون در دمای بالاتر از 400 درجه سانتیگراد بسیار سمی و خطرناک می باشد. همچنین تفلون دارای استحکام مکانیکی پایینی است و در دماهای بالا فرآیند پذیری مشکلی دارد. تفلون وزن مخصوص بالایی دارد. که باعث افزایش قیمت این پلیمر شده است.

هر محصولی اعم از لوله، شیر، پمپ ها، انواع گیج ها و … که سر آن ها اتصالات دنده ای و یا رزوه ای دارد را می توان با این نوار پوشش دارد. نحوه استفاده بدین صورت است که نوار را روی دنده ها و یا رزوه ها قرار داده و چند دور به دور رزوه ها یا دنده ها می چرخانند.

نوار تفلون نواری سفید رنگ با ضخامت پایین می باشد که جهت آب بند کردن محل اتصالات گالوانیزه برنجی و گازی می باشد خلل و فرج احتمالی بین اتصالات فلزی با پیچیدن لایه ی نازکی از این نوار پرشده مانع نشت سیال می شود و باعث روانتر بسته شدن اتصال نیز می شود.

نوار تفلون یا نوار آب بندی یا نوار PTFE از جمله لوازمی است که در لوله کشی به کار برده می شود. نوار آب بندی نواری کم ضخامت از جنس پلی تترافلوئورواتیلن که در ساخت ظروف نچسب هم کاربرد دارد جهت آب بندی محل اتصال لوله های حدیده شده استفاده می شود.

همچنین ماده ای پوششی نچشب و عایق الکتریسته می باشد که در حرارت بالا مقاوم است و مقاومت بالایی در مقابل اسیدها و بازها دارد.

نوار تفلن آب بندی برای اتصالات گاز باید ضخیم تر از اتصالات آب باشند که این موضوع توسط استانداردها و گواهینامه های بین المللی تعیین می گردد.

قیمت نوار تفلون

 

ممکن است بپسندید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.